OGŁOSZENIA PARAFIALNE NA II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU
16.03.2025
- W środy przed Mszą święta nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
- W czwartki do 17.00 do 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej.
- Spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i ich rodzicami w niedzielę 23 marca po Mszy świętej o godzinie 10.00.
- Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki o godzinie 17.30.
- Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8.00.
- Na bocznym ołtarzu stoi puszka, do której w ramach jałmużny wielkopostnej można przez cały Wielki Post składać ofiary na wsparcie posługi księdza z naszej diecezji ks. Dominika Fishera, który pełni posługę na Ukrainie w Krzywym Jeziorze. List z opisem sytuacji księdza Dominika zamieszczony jest na naszej parafialnej stronie internetowej. Zbiórka przeprowadzana jest w całym naszym dekanacie. Wypisana jest także tajemnica różańca, którą można modlić się w nadchodzącym tygodniu każdego dnia o nawrócenie grzeszników.
- W nadchodzącym tygodniu obchodzimy: w środę 19 marca uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
List od księdza Dominika Fishera, posługującego na Ukrainie
Parafia znajduje się w centralno-południowej części Ukrainy, nad Kodymą w obwodzie mikołajowskim, w rejonie perwomajskim. Obszarowo zajmuje 8,48 km². 1762 rok, to data założenia naszej miejscowości, choć są informacje, że Krzywe Jezioro istniało już w 1650 roku. W minionym stuleciu i na początku obecnego, było ono centrum krywoozerskiego rejonu. Do wojny mieszkało u nas około 7500 mieszkańców.
Rodzina Szołajskich w latach 1807-1819 zbudowała murowany kościół pod wezwaniem św. Ludwika, które pochodzi od imienia głównego fundatora świątyni. W 80-ch latach ХІХ stulecia miejscowa parafia, do której wchodziły również sąsiednie wioski, liczyła blisko dwóch tysięcy wiernych – faktycznie, każdy trzeci mieszkaniec Krzywego Jeziora był wyznania rzymskokatolickiego, przy czym, przeważnie polskiego pochodzenia.
Czerwona zaraza zamknęła kościół za wyjątkiem okresu wojny, po której został zamieniony na budynek dworca autobusowego a z czasem przekształcony na kino-teatr. W 1993 roku kościół został przekazany katolickiej wspólnocie. Po przystosowywaniu kościoła do wyglądu sakralnego, w 1994 roku w budynku kościoła zaczęto odprawiać Msze święte i nabożeństwa, a biskup Jan Olszański poświęcił go. Od tamtego czasu niewiele we wnętrzu się zmieniło a spustoszenia dokonał pożar, który miał miejsce w 2018 roku. Świątynia wypełniła się dymem, roztopił się sufit, który pociekł na wyposażenie kościoła. Nie uszkodzone rzeczy zostały umyte i zachowane w pomieszczeniach parafialnych. W owym roku parafia przygotowywała się do świętowania 200 lat istnienia, kościoła. Odnowienie sufitu było niezgodne z technologią i założeniem budowniczego. Na suficie nie wykonano luków a w niektórych miejscach odchodzi szpachel i robią się bąble dość sporych rozmiarów. Sztukateria, nieprawidłowo odnowiona. Od wysokiej temperatury powyginały się plastikowe okna a w niektórych popękały szyby. Zniszczenia świątyni dokonała również woda, która przez uszkodzony, zniszczony czasem i dziurawy dach zaciekała do wnętrza, czyniąc ściany w miejscu zacieków rudymi. Instalacja elektryczna, która jest nieprawidłowo podłączona i z nieodpowiednich przewodów, bez puszek, odpowiedniej ilości bezpieczników i zabezpieczeń. To wszystko może skończyć się spaleniem instalacji elektrycznej, a w efekcie doprowadzić do kolejnego spalenia kościoła. Kupiłem kinkiety, ale nie wszystkie można podłączyć, gdyż instalacja nie może tylu żarówek uciągnąć. Nie ma instalacji elektrycznej na suficie kościoła, by zawiesić żyrandole i wieczną lampkę. Nie ma jej na chórze, klatce schodowej, dojściu na chór, także w kruchcie kościoła, w zakrystii i wejściu do zakrystii. W całym kościele są nieodpowiednie drzwi wejściowe czy do zakrystii, to za małe to nie pasujące, czyli nie oddające ducha miejsca sakralnego. W całym kościele, kruchcie wejściu na chór jest wylany beton na którym do momentu spalenia leżały płyty pilśniowe. Na chórze trzeba wymienić podłogę, gdyż ma ona wiele nierówności i poziomów. Zakrystia i wejście do zakrystii trzeba również dostosować do wyglądu posadzki jak będzie w kościele. W kruchcie, zakrystii i wejściu na chór trzeba także usunąć sufit, który wykonała czerwona zaraza i przywrócić go do stanu sakralnego, a nie do wyglądu z domku góralskiego, który jest obecnie.
Trzeba także ocieplić dach, w którym udało się wymienić poszycie blacharskie, dokończyć termoizolację całego budynku (kościół wraz z dobudowanymi obiektami, z których sypie się tynk) wykończyć dobudowaną dwa lata temu wierzę, wybudować grotę Matki Bożej i postawić krzyż i uporządkować teren wokoło kościoła.
W 2023 roku udało mi się wychodzić dokumenty na własność kościoła. Kościół i budynki od lipca 2023 roku są własnością parafii, gorzej jest z terenem przylegającym. W temacie ziemi i domów przylegających proszę o modlitwę. Bez modlitwy nic nie załatwimy.
Krzywo Jeziorska parafia św. Ludwika to troszkę ponad 35 osób. Przez wojnę trochę ludzi wyjechało z naszej miejscowości, a tym samym i parafian. Czas pokaże czy wrócą w rodzinne progi. W niedzielę na Mszy świętej jest około 20 osób. Jest to parafia, gdzie więcej jest ludzi dorosłych bo 22 osoby, starszych 3 osoby, mniej dzieci bo 8 osób i młodzieży 4 osoby. Są to rodziny zamieszkujące tu od dawna jak i osoby przesiedleńcy wojenni (jeszcze z 2014roku). Wielu parafian ma korzenie polskie, a jest i nawet jedna polka, która wyszła za Ukraińca. Rozpiętość parafii to 40km. Krywoozerskich parafian jest ponad 20 osób, reszta zaś przyjeżdża z wiosek oddalonych od 12 do 30km, (Lubaszowka, Wradijiwka, Slusarowe).
Jak widać możliwości finansowych na remonty i utrzymanie parafii jest prawie zerowe. Parafianie starają się również angażować finansowo, ale z takimi możliwościami nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Parafianie postanowili za swoje odnowić ławki. Kosztów wystarczyło tylko na 25% wszystkich wydatków.
Ja posługuję na ukrainie od 2017 roku. Pierwsza moja parafia to Skadowsk nad morzem czarnym. Dziś jest to terytorium okupowane. Wojna zmieniła plany i od ponad 2 lat jestem w Krzywym Jeziorze.
- INFORMACJE DOTYCZĄCE PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ!
Data Pierwszej Komunii Świętej: Co roku druga niedziela maja.
Msza św., z udziałem dzieci w każdą niedzielę o godz. 10:00
W przypadku, gdy dziecko jest z innej parafii, potrzebna będzie pisemna zgoda proboszcza
W przypadku, gdy dziecko ochrzczone było w innej parafii potrzebne jest świadectwo chrztu z tej parafii
Jeżeli dziecko ma przyjąć sakrament chrztu świętego, potrzebne jest:
a. zarezerwowanie terminu
b. dostarczenie aktu urodzenia dziecka, danych i pozwoleń rodziców chrzestnych
c. jeżeli dziecko jest z innej parafii, pozwolenie na chrzest od miejscowego proboszcza.